Aktuální projekty

Projekty podpořené Evropským sociálním fondem

Spolufinancovano Evropskou Unii logo
Prevence předčasných odchodů ze vzdělávání u předškolních dětí v Ostravě

Projekt realizovaný od 12/2023 do 6/2025 se zabývá nedostatečnou připraveností dětí a rodin ze sociálně znevýhodněného a kulturně odlišného prostředí na adaptaci do vzdělávacího systému. Díky multidisciplinární spolupráci dojde k včasnému podchycení problémů v ohrožených rodinách a k motivaci a přípravě těchto rodin a dětí na vzdělávání ve třídách hlavního vzdělávacího proudu již v předškolním období dětí. Připravené děti adaptované na vzdělávací systém pak nebudou předčasně odcházet ze vzdělávání.
Rodinné a komunitní centrum Chaloupka je nositelem projektu, realizace probíhá ve spolupráci s partnery s finančním příspěvkem – MŠ Špálova, MŠ Komerční, MŠ Zámostní, MŠ Ostrava-Vítkovice, a dále ve spolupráci s partnerem bez finančního příspěvku – Magistrátem města Ostravy.

Více zde: https://inkluzevostrave.webnode.cz/

Projekty podpořené Statutárním městem Ostrava

Ostrava logo
fajna Ostrava Logo
Významné akce pro rodiny 2024 - Tátafest + Zažít Ostravu Jinak

Projekt realizován prostřednictvím dvou jednorázových kulturně-prorodinných aktivit.

  1. TátaFest – 13. ročník festivalu ku příležitosti konání Mezinárodního dne otců. Akce probíhá třetí červnovou nedělí jako každoroční aktivní oživení centra města Ostravy.
  2. Zažít Ostravu jinak – velká sousedská slavnost podpoří nejen rodiny, ale i vztahy mezi sousedy. Akce se snaží budovat vztah obyvatel k místu kde žijí. Cílem Zažít město jinak je dlouhodobé oživování a posilování lokálních komunit.
Family Point – Chaloupka pro rodiny 2024

Hlavním cílem projektu je zlepšit podporu a pomoc rodinám v Ostravě se zaměřením na jejich soudržnost a autonomii.

  1. Rodinné workshopy – 4x ročně tříhodinový seminář a workshop s rodinnou tématikou, řešení problémů výchovy. Podpora cca 20 rodin.
  2. Svépomocné skupiny rodin – cílem je udržení a získání nových pracovních kompetencí rodičů na rodičovské dovolené. V prostorách na Dědičné bude probíhá svépomocná skupina seniorů a dětí, kdy bude docházet k mezigenerační interakci – celkem 3 akce za rok. Podpora cca 20 rodin.
  3. Coworking
Celoroční aktivity dětí a mládeže v RKC Chaloupka 2024

Hlavním cílem projektu je prevence sociálně patologických jevů u dětí a mládeže na území Ostravy formou zajištění pravidelných celoročních aktivit. Projekt také reaguje na potřeby péče o ohrožené děti, a to průřezově všemi věkovými kategoriemi. Dosažení konkrétních cílů proběhne formou pravidelných aktivit pro rodiče s mladšími dětmi, pravidelných aktivit pro starší děti. Aktivity na sebe navazují a vytváří komplexní nabídku služeb pro cílovou skupinu.

Asistované kontakty

Cílem asistovaných kontaktů je zajistit bezpečné setkávání ohrožených dětí s rodičem nebo osobou blízkou, která dítě nemá v péči a běžný kontakt mezi nimi z různých důvodů po nějakou dobu neprobíhal či za stávající situace volně probíhat nemůže (např. rodič nebo osoba blízká po výkonu trestu, rodič nebo osoba blízká se závislostí, rodič nebo osoba blízká s poruchou osobnosti, rodič nebo osoba blízká v krizi, rodič nebo osoba blízká s kriminální historií, rodič nebo osoba blízká s narušeným vztahem k dítěti, apod.). V roce 2024 bude podpořeno 3-6 rodin.

Volnočasovými aktivitami a příkladem proti nudě 2024

Cílem projektu je zprostředkovat dětem ze sociálně vyloučeného prostředí aktivní trávení volného času ať již sportovními, kulturními nebo jinými outdoorovými aktivitami. Zároveň probíhá navazování spolupráce s mladými dospělými, kteří sami pocházejí z komunity a věnují se sportu, hudbě, turistice nebo jinak aktivně tráví svůj volný čas a dávají tak příklad dětem z cílové skupiny. V roce 2024 bude podpořeno cca 20 ohrožených dětí.

Projekty podpořené Moravskoslezským krajem

Moravskoslezsky kraj
Asistované kontakty v RKC Chaloupka 2024

Cílem asistovaných kontaktů v roce 2024 je zajistit bezpečné setkávání alespoň 8 ohrožených dětí s rodiči nebo osobami blízkými. Cíle bude dosaženo prostřednictvím přímé práce s ohroženými rodinami, kdy dojde k obnovení narušených vztahů ohroženého dítěte s rodinou a k vytvoření bezpečného prostředí pro obnovení kontaktů. Cílů bude dosaženo kombinací přímé individuální práce s aktéry asistovaných kontaktů a asistovaným kontaktem samotným.

Dejme dětem rodinu – aktivní účast RKC Chaloupka v kampani 2024

Hlavním cílem projektu je účelná propagace náhradní rodinné péče a kampaně Dejme dětem rodinu 2024 ve městě Ostravě a získávání nových náhradních rodičů. Mimo prezentace a osvěty v rámcích akcí v Ostravě a okolí, je jedním z ojedinělých nástrojů podpory kampaně vlastní tištěný časopis PĚSTOUNOVI, který je krajem podporován již od roku 2016. Touto formou je oslovována široká veřejnost nejen v Moravskoslezském kraji, ale i v rámci České republiky.

Projekty podpořené MPSV

logo-mpsv-4
Chaloupka 2024 – centrum pro spokojenou rodinu

Cílem projektu je podpořit rodiny v Ostravě preventivními a podpůrnými službami. Poskytovány jsou služby vedoucí k posilování rodičovských kompetencí. V rámci aktivit projektu dochází ke zkvalitňování rodinných vztahů a komplexní pomoci rodinám s dětmi. Aktivity směřují k předcházení negativních jevů v rodině a k prevenci jejich ohrožení.
Vzhledem k dosahu působení organizace do vyloučených lokalit v Ostravě, projekt podporuje také sociálně slabé rodiny, které jsou svou situací zpravidla vždy ohrožené. V roce 2024 bude projektem podpořeno cca 320 rodin.

Cíle jsou naplňovány prostřednictvím dílčích aktivit:

  1. Podpora rodin v nejistotě
  2. Kurzy v oblasti péče o děti a rodinu
  3. Aktivity včasné prevence
  4. Svépomocné skupiny ohrožených rodin
  5. Podpora rodin se specifickými potřebami – podpora kulturně odlišných a imigrantských rodin
  6. Hlídání dětí – doprovodná služba                               
Podpora ohrožených dětí a rodin v Ostravě 2024

Cílem projektu je podpořit ohrožené děti a rodiny v evidenci SPOD prostřednictvím přímé práce s nimi a zajistit tak jejich funkčnost. V roce 2024 bude podpořeno cca 30 osob.

Cíle projektu jsou naplňovány prostřednictvím těchto aktivit:

  1. Asistované kontakty ohrožených dětí s rodinou
  2. Podpora vztahu biolog. rodin s dětmi v NRP
  3. Podpora matek/otců samoživitelek/ů a jejich ohrožených dětí v evidenci OSPOD
  4. Příprava adolescentů na odchod z náhradní péče
  5. Poradenství ohroženým rodinám a dětem

Projekty podpořené MPSV ve spolupráci s UNICEF

Unicef logo
Podpora služeb pro rodiny s dětmi z Ukrajiny na území Ostravy

Cílem projektu je realizovat aktivity pro rodiny z Ukrajiny s dětmi ve věku zejména od 0 do 6 let za účelem podpory adaptace rodin a jejich ukotvení v české společnosti.

Projekt je naplňován prostřednictvím těchto aktivit:

  1. Péče o ukrajinské děti v dětské skupině
  2. Podpora rodičovských kompetenc
  3. Provozování herních, zájmových a volnočasových aktivit pro rodiny s dětm
  4. Výuka jazyka pro ukrajinské rodiče s dětmi
  5. Svépomocná skupina rodičů s dětmi

Partnerství v projektech

Spolufinancovano Evropskou Unii logo
Prevence předčasných odchodů ze vzdělávání ve městě Ostrava

Hlavním cílem projektu je zvýšení školní úspěšnosti žáků základních škol ohrožených školním neúspěchem a snížení rizika jejich předčasného odchodu ze vzdělávání ve městě Ostrava skrze multidisciplinární přístup. A to především u žáků pocházejících ze socioekonomicky znevýhodněného prostředí a kulturně odlišného prostředí. Nositelem projektu je Magistrát města Ostravy a Rodinné a komunitní centrum Chaloupka je partnerem a řeší doučování žáků na partnerských základních školách.